See Heimo on Wiktionary
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "Heimola"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"surname"
],
"word": "Heimonen"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "heimo",
"3": "",
"4": "tribe, family"
},
"expansion": "heimo (“tribe, family”)",
"name": "from"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "gml",
"3": "-"
},
"expansion": "Middle Low German",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From heimo (“tribe, family”), found as a latter part in pre-Christian names such as Ikäheimo. May also derive from a Middle Low German form of Henry and/or from other Germanic given names containing the element haim- (<< *haimaz). As a given name, revived in the 19th century.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Heimo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Heimoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Heimotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Heimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Heimoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Heimottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Heimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Heimoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Heimottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Heimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Heimoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Heimottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Heimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Heimoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Heimottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Heimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Heimoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Heimoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Heimoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Heimottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Heimo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Heimo",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Heim",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish male given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "63 37",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "78 22",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"a male given name"
],
"id": "en-Heimo-fi-name-h8YdwBAs",
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "15 85",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "11 89",
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Heimo-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhei̯mo/"
},
{
"ipa": "[ˈhe̞i̯mo̞]"
},
{
"rhymes": "-eimo"
}
],
"word": "Heimo"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish terms derived from Middle Low German",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eimo",
"Rhymes:Finnish/eimo/2 syllables"
],
"derived": [
{
"word": "Heimola"
},
{
"tags": [
"surname"
],
"word": "Heimonen"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "heimo",
"3": "",
"4": "tribe, family"
},
"expansion": "heimo (“tribe, family”)",
"name": "from"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "gml",
"3": "-"
},
"expansion": "Middle Low German",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From heimo (“tribe, family”), found as a latter part in pre-Christian names such as Ikäheimo. May also derive from a Middle Low German form of Henry and/or from other Germanic given names containing the element haim- (<< *haimaz). As a given name, revived in the 19th century.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Heimo",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimo",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Heimoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Heimotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Heimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Heimoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Heimottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Heimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Heimoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Heimottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Heimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Heimoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Heimottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Heimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Heimoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Heimottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Heimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Heimoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Heimoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Heimoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Heimottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Heimoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Heimoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Heimo",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Heimo",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Heim",
"2": "",
"3": "",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish given names",
"Finnish male given names"
],
"glosses": [
"a male given name"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
},
{
"categories": [
"Finnish surnames"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhei̯mo/"
},
{
"ipa": "[ˈhe̞i̯mo̞]"
},
{
"rhymes": "-eimo"
}
],
"word": "Heimo"
}
Download raw JSONL data for Heimo meaning in All languages combined (19.9kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-given-name') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-given-name'})",
"path": [
"Heimo",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Heimo",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-given-name"
}
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Heimo",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Heimo",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.